Na szczęście czyszczenie i konserwacja tapicerki wcale nie musi być czasochłonna i skomplikowana! Wystarczy wiedza, systematyczność i odpowiedni dobór środków pielęgnacyjnych. Nasze codzienne postępowanie ma ogromny wpływ na to, jak będą prezentować się nasze kanapy i fotele. Inaczej będziemy obchodzić się ze skórą i materiałami skóropodobnymi (jak nubuk czy skaj), inaczej z aksamitem i innymi materiałami. Dobranie odpowiednich środków zapobiega nieodwracalnym uszkodzeniom i utrwaleniu się plam.
Pielęgnacja mebli skórzanych
Czyszczenie mebli ze skóry zaczyna się… na długo przed czyszczeniem. Ponieważ skóra, ekoskóra czy nubuk bardzo nie lubią wilgoci, słońca i zbyt wysokich temperatur, starajmy się w pierwszej kolejności odizolować je od tych czynników. Dzięki temu unikniemy przebarwień i pęknięć materiału. Utrzymujmy więc odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu i nie ustawiajmy naszej sofy czy fotela zbyt blisko kominka. W przypadku mebli skórzanych niezbędne jest używanie właściwego środka konserwującego i regularne czyszczenie z kurzu. Bezwzględnie należy zrezygnować z prób usuwania plam środkami chemicznymi, żeby nie zniszczyć materiału. Zawsze jednak warto działać natychmiast. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu pielęgnacyjnego należy też mieć na względzie, że skóra, ekoskóra czy skóra porowata (taka, jak nubuk, welur czy zamsz) wymagają zastosowania odmiennych środków czyszczących. Bezwzględnie należy upewnić się, czy możemy zastosować daną pastę czy mleczko do usunięcia zanieczyszczeń z naszej sofy i stosować się do zaleceń producenta.
Czyszczenie mebli tapicerowanych
Z meblami tapicerowanymi postępujemy trochę inaczej. Oczywiście podstawą pielęgnacji nadal jest systematyczne czyszczenie i reagowanie natychmiast, gdy pojawi się plama. Aksamit, jako materiał tyleż piękny, co delikatny, wymaga od nas szczególnej troski. Roztwór wody i amoniaku powinien rozwiązać problem plam od wina czy krwi, które przecież zdarzają się nawet tym najbardziej ostrożnym. Letnia, destylowana woda i mydło powinny skutecznie zamknąć kwestię plam na tapicerce z tkanin naturalnych, jak len i bawełna. Pomocna może też okazać się soda. Zawsze należy jednak sprawdzić, czy dany środek, domowy czy nie, nie uszkadza włókien. Trzeba też uważać, by plamy nie rozmazać, bo wtedy kanapa bezpowrotnie straci swą urodę. Zdecydowanie szkodzą im mocna chemia, wysokie temperatury i urządzenia parowe. Dlatego zawsze należy czytać i stosować się do zaleceń producenta i upewnić się, że zakupiony specyfik nadaje się do odplamiania naszej tapicerki. Zawsze też można skorzystać z pomocy fachowców, Na szczęście jest możliwość zamówienia usługi czyszczenia tapicerek i zakupienia pokrowców oraz narzut. One też potrafią odmienić wnętrze. Troska o mebel na pewno się opłaci i sprawi, że posłuży nam jeszcze długie lata.